Divadelní přehlídka Léto hereckých osobností 2007 odstartovala 14. června premiérou konverzační komedie Půldruhé hodiny zpoždění francouzských autorů Géralda Sibleyrase a Jeana Della. Manžele, kteří cítí po třiceti letech společného života potřebu zásadně změnit svůj život, hrají zcela přesvědčivě Daniela Kolářová a Milan Lasica. Na další reprízy této komedie si musejí diváci počkat až do půlky srpna, kdy bude ovšem až do konce přehlídky 16. září uvedeno ještě 17 představení.
Druhou premiérou letošní přehlídky bude 9. července na Letní scéně Vyšehrad komedie Vše o ženách chorvatského dramatika Mira Gavrana, která je příležitostí pro tři skvělé herečky Annu Šiškovou, Janu Krausovou a Jitku Schneiderovou, z nichž se každá představí v pěti rolích, a to vše v rytmu songů šedesátých let 20. století. Režisérka Jana Janěková charakterizuje hru Vše o ženách: „Myslím, že tato “hra“ je nezařaditelná a to samo o sobě je lákavé i pro diváka. Přirovnala bych to ke kukátku s barevnými sklíčky, které vám vytvářejí stále nové obrazce podle pohybu. Je to barevné spektrum letmého pohledu do světa žen. Velmi překvapivé, zábavné a vzrušující. Divák se může hodně smát i plakat i dojímat i zamýšlet i se ztotožnit. Snažím se vždy dokázat, že ženy mají velký smysl pro humor a to často i v krizových situacích. Jsou nositelkami nového života od přírody a to jim dává velkou sílu.“ Na Vyšehradě bude v červenci mezi 9. a 22. uvedeno jedenáct představení této brilantní komedie.
Miro Gavran patří mezi nejvýraznější chorvatské autory své generace (narozen 1961). Jeho dílo bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků. Studoval dramaturgii na Divadelní, filmové a televizní akademii v Záhřebu, pracoval v záhřebském divadle ITD – nejdříve jako dramatik (v letech 1986 – 1989) později jako umělecký šéf (1989 – 1992). Zasloužil se o realizaci projektu Moderní chorvatské drama (1990 – 1992) a vytvořil také seriál Dramatická knihovna v divadle ITD.
Od roku 1990 vedl školu tvůrčího psaní, dramatu a prózy. Založil divadlo Epilog v Záhřebu (1995) a stal se jeho dvorním autorem (1995 – 2001). Pokoušel se také o režii vlastních her. Společně s manželkou Mladenou založil divadlo Gavran v roce 2002. Publikoval řadu próz (např. Zapomenutý syn, Povídky o výjimečně obyčejných lidech, Klára, Judita, Pilát Pontský). Jako dramatik debutoval v roce 1983, kdy divadlo Gavella produkovalo jeho hru Kreontova Antigona. Od té doby napsal zhruba 30 her a účastnil se více než 120 premiér inscenací svých textů v Chorvatsku, Nizozemí, USA, Slovinsku, Polsku, Bulharsku, Maďarsku, Bosně a Hercegovině. K nejznámějším hrám patří např. Noc bohů, Lásky George Washingtona, Čechov se loučí s Tolstojem, Shakespeare a Elizabeth, Jak umírá herec, Vše o ženách, Jak zabít prezidenta.
Miro Gavran byl také prvním chorvatským autorem, jehož hry se hrály v Eugene O’Neill Theater Center (1999). Získal 15 divadelních a literárních ocenění, mezi něž patří např. i Literární cena pro nejlepšího spisovatele roku střední Evropy (1999), udělovaná v Maďarsku. Jeho román Zapomenutý syn byl zařazen na čestnou listinu v roce 2002 ve Švýcarsku. Je také jediným žijícím evropským spisovatelem a dramatikem, kterému byl věnován divadelní festival. Emil Nedielka a Michal Babiak /Trnava/ založili GAVRANFEST, věnovaný autorovu dílu. První ročník proběhl v únoru 2003 a účastnila se jej divadla ze Slovenska, která mají v repertoáru Gavranovy hry. O rok později se festivalu účastnila divadla z Franice, Slovenska, Polska, Slovinska a Chorvatska.
„Píši o ženách, protože o mužích už bylo téměř vše napsáno. Kdežto ženy jsou v literatuře opomíjeny. Jsem spisovatelem, který zbožňuje emoce a ty mohou být zachyceny daleko snadněji skrze ženy než skrze muže. Emoce jsou esencí umění nejméně 2500 let a budou dalších 2500 let.“
„O ženách píši velmi dlouho. Napsal jsem toho už tolik, že chorvatští kritici a kritici zahraniční začali psát o mé znalosti žen.“
„Titul Vše o ženách je míněn ironicky. V této hře hraje každá herečka pět charakterů a podstata hry spočívá ve schopnosti herecké transformace. Za posledních pět let měla hra 6 premiér (Záhřeb, Srajevo, Presovo, Trnava, Ljubljana, Buenos Aires) a všechny byly velmi úspěšné. V České republice ji poprvé uvedlo Slezské divadlo v Opavě a pražská premiéra bude čtvrtým uvedením.“
„Samozřejmě, že v této hře není o ženách řečeno vše. To by muselo být napsáno přinejmenším dalších sto her.“
„Režisér/ka mohou vidět věci samozřejmě jinak než já. Ale je nebezpečné cokoliv ve hře měnit. Hra by se měla hrát tak, jak je. Tak měla obrovský úspěch už při svých šesti premiérách.“
„Není možné vědět vše o ženách, ale je možné se o nich dozvědět hodně věcí. Svět žen, tak jak jej vnímáme dnes, není tak uzavřený a neznámý, jako byl v minulosti.“
„Tato hra měla doposud 14 premiér všude po světě – od Buenos Aires, Ria de Janeira po Krakow, Sarajevo, Trnavu, Opavu, Kladno… a v nádherném městě Praha bude jubilejní 15. premiéra. A já doufám, že citlivé pražské publikum si ji skutečně užije – jako já, když jsem tento text psal.“
„Na ženách nejvíce obdivuji emocionálnost, jejich víru v lásku a spolehlivost. Ale nemám rád, když se ženy chovají jako muži a používají podobných metod. Ženská psychologie je daleko komplexnější na rozdíl od té mužské.“
„Napsal jsem také hru Vše o mužích, založenou na stejném principu jako Vše o ženách. V minulém roce měla hra premiéru v Chorvatsku a také na Slovensku. V ní velmi kriticky píši o mužích a jejich světě.“
V rámci kampaně veřejné sbírky na podporu lidí s mentálním postižením AKCE CIHLA 2007 se letos uskuteční i dobročinné divadelní představení. Studio DVA uvede na podporu Akce cihla 11. července 2007 na vyšehradské Letní scéně hru Vše o ženách. V jedné z rolí se divákům představí patronka letošní Akce cihla Anna Šišková. „Myslím, že je mou povinností využít své popularity na pomoc lidem, kteří to potřebují. Navíc Akce cihla je velice milá a nepřehlédnutelná akce, se silně lidským podtextem.“ Akce cihla již osmým rokem pomáhá lidem s mentálním postižením na cestě k samostatnosti a nezávislosti, na cestě k běžnému životu mimo velké ústavy. Podrobné informace naleznete na www.portus.cz/akcecihla. K dlouholetému fungování Akce cihla pomáhají v neposlední řadě dárci a sponzoři. Speciálně bychom rádi poděkovali Nadaci Penta, která již druhým rokem Akci cihla podporuje. Jana Studničková, Nadace Penta: „K podpoře Akce cihla nás inspirovalo loňské benefiční představení v rámci Léta hereckých osobností, s nímž je Penta spojena již třetím rokem. Věříme, že letošní benefice přinese opět radost všem – hercům, kteří se na ní podílejí, divákům, kteří přispějí na dobrou věc a samozřejmě hlavně těm, kterým jsou získané prostředky určeny.“
Kromě premiér se budou hrát i oblíbené inscenace z minulých ročníků. V červenci se bude na prknech Švandova divadla uvádět tragikomedie Na konci duhy s Hanou Maciuchovou v roli královny swingu Judy Garland. Nebude chybět ani Absolvent s Kryštofem Hádkem, kterého dokonale svádí Ivana Chýlková jako paní Robinsonová, anebo jedna z nejúspěšnějších inscenací Studia DVA Otevřené manželství, ve které excelují Jana Krausová a Karel Roden. Příznivci Edwarda Albeeho si jistě nenechají ujít vynikající výkony Hany Maciuchové a Ladislava Freje ve hře Kdo se bojí Virginie Woolfové? Ve Studiu Švandova divadla bude možné zhlédnout strhující monodrama Jašek s Annou Šiškovou, které bylo původně uváděno jako součást inscenace Ženy mezi nebem a zemí.
V závěru Léta uvedou několik představení také hosté ze Slovenska. Po loňském fenomenálním úspěchu inscenace Kontrabas s vynikajícím Martinem Hubou (Štúdio L+S) se Studio DVA rozhodlo představit tuto hru pražskému publiku i letos, a to 13. září. V pátek 14. září bude ve Švandově divadle uvedena inscenace Garderobiér (Divadlo Bolka Polívky a Štúdio L+S) a 15. září Iluzionisti (Štúdio L+S). Těšit se můžete na skvělé slovenské herce Emílii Vašáryovou, Milana Lasicu a další anebo na Bolka Polívku v roli garderobiéra Normana.
PŮLDRUHÉ HODINY ZPOŽDĚNÍ (Jean Dell a Gérald Sibleyras)
Po třiceti letech manželství je nejvyšší čas mnoho věcí zásadně změnit. Manželé Sansieuovi se jednoho dne během devadesáti minut pokusí o sexuální renesanci, revoltu proti zavedeným manželským stereotypům a vymetení nudy ze svého života. Podaří se jim to? Ve francouzské konverzační komedii hrají: Daniela Kolářová a Milan Lasica, režie: Patrik Hartl, překlad: Alexander Jerie, hudba: Marko Ivanović, scéna: Ivo Žídek, kostýmy: Vlaďka Prudičová.
Premiéra 14. června 2007 ve Švandově divadle
VŠE O ŽENÁCH (Miro Gavran)
Komedie Vše o ženách je hra o mužích, kteří se domnívají, že všechno ví… a to nejen o ženách. Je příležitostí pro tři skvělé herečky, z nichž každá se představí v pěti rolích, a to vše v rytmu songů 60. let 20. století. Autorem hry je současný chorvatský dramatik, který vyprodává divadla od Washingtonu přes Buenos Aires až po indické město Bombaj.
Hrají: Anna Šišková, Jana Krausová, Jitka Schneiderová, režie: Jana Janěková, překlad: Jiří Vobecký a Vlatka Souček Kapetanovič, scéna: Jitka Nejedlá, kostýmy: Kateřina Novohradská, choreografie: Hana Literová.
Premiéra 9. července 2007 na Letní scéně Vyšehrad
ABSOLVENT (Terry Johnson)
Slavný filmový příběh o lásce, kvůli které má smysl se rvát, hrají: Ivana Chýlková, Kryštof Hádek, Monika Zoubková / Kristýna Nováková, Gabriela Vránová, Jaroslav Satoranský, Petr Křiváček, Pavel Batěk a Eva Suchánková, režie: Patrik Hartl, překlad: Pavel Dominik, scéna: Jaroslav Bönisch, kostýmy: Kamila Polívková, hudba: David Kraus, texty písní: Patrik Hartl.
JAŠEK (Andrzej Maleszka)
Sedmnáct situací sedmnácti běžných dnů ze života Magdy Klimkové – neúspěšné varšavské herečky, která je ochotná udělat cokoliv, aby její sedmiletý syn Jašek konečně vylezl zpod stolu, kde se schovává už mnoho týdnů po bolestném rozvodu rodičů. Ve strhujícím monodramatu exceluje Anna Šišková. Původně součást inscenace Ženy mezi nebem a zemí, hrají: Anna Šišková, Matyáš Míka/ Adam Čermák, režie: Patrik Hartl, překlad: Pavel Peč, scéna a kostýmy: Ľubica Melcerová, hudba: Marko Ivanović.
KDO SE BOJÍ VIRGINIE WOOLFOVÉ? (Edward Albee)
Čtyři postavy hrají během noci kruté hry, ve kterých se probírají ta nejsoukromější témata a odkrývají se utajované komplexy, nenávisti i úzkosti, hrají: Hana Maciuchová, Ladislav Frej, Simona Postlerová a Jiří Dvořák, režie: Petr Novotný, Překlad: Luba a Rudolf Pellarovi, režie: Petr Novotný, scéna: Ivo Žídek, kostýmy: Lucie Loosová.
KLÁRA A BÁRA (Patrik Hartl)
Radikální komedie o dvou manželských krizích a jednom úmyslně založeném požáru, hrají: Ivana Chýlková, Eva Holubová, Jan Holík, Mojmír Maděrič a Eva Suchánková, režie: Patrik Hartl, scéna: Jaroslav Bönisch, kostýmy: Ľubica Melcerová, hudba: Marko Ivanović.
NA KONCI DUHY (Peter Quilter)
Tragikomedie o konci životní dráhy královny swingu Judy Garland, hrají: Hana Maciuchová, Miloslav Mejzlík, Tomáš Petřík / Petr Bláha, režie: Jakub Maceček, překlad: Jitka Sloupová, scéna: Jaroslav Bönisch, kostýmy: Kateřina Novohradská, hudba: Marko Ivanović, hudební nastudování: Eduard Klezla.
OTEVŘENÉ MANŽELSTVÍ (Dario FO a Franca Rame)
Zoufale jedovatá tragikomedie o odvrácené straně lásky, hrají: Karel Roden, Jana Krausová a Marian Roden, režie: Patrik Hartl, překlad: Věra Vrbová, scéna a kostýmy: Lenka Rašková, hudba: Luděk Fiala.
GARDEROBIÉR (Ronald Harwood)
Garderobiér přináší neodolatelnou studii hlubokého vztahu mezi divadelním principálem a jeho garderobiérem. Starý a nevrlý Sir obětoval celý svůj život i duši divadlu. Ale během příprav na 227. představení Krále Leara ho nervové vypětí a válečné útrapy přemáhají a jeho despotická vláda nad společností začíná dostávat povážlivé trhliny. Nablízku mu ale vždy stojí přepečlivý a naprosto oddaný garderobiér Norman, který se mu stará o zdraví a nyní i pomáhá sehrát jeho poslední velkou roli. Oba jsou na sobě životně závislí. Hra Garderobiér překypuje humorem, laskavostí a hlavně láskou k divadlu. Hrají: Bolek Polívka, Milan Lasica, Emília Vášáryová, Zdena Herfortová / Milada Rajzíková, Jitka Čvančarová / Lucie Gažiová, režie: Roman Polák.
KONTRABAS (Patrick Süskind)
Doslova z ničeho, ze slova, gesta, intonace se přímo před námi rodí komplikovaná lidská bytost a její svět. Plnokrevná iluze je sugestivnější než skutečnost. Monolog kontrabasisty plyne od chvástavého, agresivního, ale sebezáchovného, optimismu až po hluboké pochybnosti o smyslu vlastní existence. Vtipem a ironií ukolíbaný divák s úžasem najednou zjišťuje, že se před ním pootevírají dveře do třinácté komnaty lidské duše. Hraje: Martin Huba, režie: Martin Porubjak.
ILUZIONISTI (Bengt Ahlfors)
Mladá spisovatelka přichází za stárnoucím hercem se svou novou divadelní hrou. Chce aby si ji prostudoval a zhodnotil. Střet dvou odlišných lidí – mladé, energické, mírně idealistické začínající spisovatelky a stárnoucího, zatrpklého, skeptického až cynického herce – vytváří zázemí pro vtipné situace a dialogy. Hrají: Milan Lasica, Zuzana Fialová, Vladimír Hajdu, režie: Jakub Nvota.
Viz přiložený dokument níže.
Studio DVA divadlo
Pasáž Paláce Fénix
Václavské náměstí 56
110 00 Praha 1
Pokladna
OTEVÍRACÍ DOBA POKLADNY:
Pokladna divadla Studio DVA:
Po. – Ne. od 15:00 do 19:00 hod.
(v případě dřívějšího představení pokladna otevřena hodinu před jeho začátkem)
Tel.: 222 222 598
Nastavení cookies