Studio DVA - Blacktown /Tichý hlas/
Tichý hlas
Jim Cartwright

Režie
Patrik Hartl

Překlad
Pavla Matásková

Úprava
Patrik Hartl

Scéna
Jaroslav Bönisch

Kostýmy
Simona Krompholcová

Hudba
Marko Ivanović

Produkce
Hana Urbanová

OSOBY A OBSAZENÍ

Mari Hoffová
Zuzana Bydžovská

Lilly
Erika Stárková

Ray Say
Jaromír Dulava

Sadie
Adéla Kačerová

Billy
Jan Hofman

Pan Boo
Mojmír Maděrič

(Foto: Bohdan Holomíček)

Komedie o zoufalé lásce a zázračném talentu

V chudé dělnické čtvrti britského maloměsta žije Mary Hoffová. Je beznadějně zamilovaná, ale Ray Say, kterého pokládá za muže svého života, má větší zájem o její dceru, než o ni. Nejde mu však o lásku, ale o peníze.

Jim Cartwright se narodil v 27. června 1958 ve Farnworthu v anglickém hrabství Lancashire, kde také studoval na vyšší škole v Harper Green.

Hry Jima Cartwrighta jsou nepřetržitě uváděny po celém světě, získaly nespočet ocenění. Byly přeloženy do 30 jazyků.

Jeho první hra, Cesta (Road), měla premiéru v roce 1986 ve slavném londýnském divadle Royal Court, s velkým úspěchem se zde hrála i o rok později, nakonec se insenace vydala na turné po Británii. Za Cestu získal Cartwright několik ocenění – Samuel Beckett Award, Drama Magazine Award pro nejlepší novou hru, Cenu, The Plays And Players Award a také prestižní The George Devine Award. V roce 1988 byla Cesta uvedena v Licolnově centru v New Yorku. V současné době je tato hra považována za jednu z nejlepších moderních her.

Z ostatních Cartwrightových děl zmiňme Postel (Bed, 1989), která měla premiéru v londýnském Národním divadle; Dva (Two, 1989), kterou hrál londýnský The Young Vic a za kterou autor získal cenu deníku The Manchester Evening News pro nejlepší novou hru; muzikál Eight Miles High z roku 1991, který byl krom jiného nominován na cenu TMA a lámal kasovní rekordy všude, kde byl uveden, včetně Islandu – a pak především Tichý hlas (The Rise And Fall Of Little Voice, 1992), který měl premiéru v Národním divadle a pak se pro velký úspěch přesunul na West End. Inscenace byla v šesti kategoriích nominována na nejprestižnější britskou divadelní cenu – The Laurence Olivier Award – získala tuto cenu v kategorii Nejlepší komedie, ve stejné kategorii získala i cenu deníku The Evening Standard. V roce 1995 byl Tichý hlas uveden na Broadwayi.

Jim Cartwright své hry i režíruje – coby režisér debutoval Cestou v divadle The Royal Exchange Theatre v roce 1995. Režíroval i další své hry – I licked a Slag’s Deodorant v The Ambassador´s Theatre v Londýně v roce 1996, Prize Night opět v The Royal Exchange Theatre v roce 1999 a Hard Fruit v divadle Royal Court v roce 2000.

Cartwrightova práce pro televizi zahrnuje scénáře k inscenacím Baths (uvedeno v BBC v roce 1987), za tuto hru získal cenu The Golden Nymph Award; Vroom (v roce 1988 uvedeno jako hlavní bod programu Londýnského filmového festivalu); Wedded (BBC, 1990) a June (BBC, 1990). Několik svých televizních scénářů Cartwright sám produkoval či režíroval. Jim Cartwright byl jmenován čestným asistentem na univerzitě v Boltonu, hostujícím profesorem na salfordské univerzitě a škola v Harper Green, na které studoval, po něm pojmenovala jednu ze svých budov.

Jeho hry vydává prestižní nakladatelství Methuen, od roku 1986 nepřetržitě probíhají dotisky. O jeho díle se přednáší na univerzitách. Je ženatý, s manželkou Angelou má čtyři děti.

Slavnostní premiéra 25. června 2008 ve Švandově divadle v Praze

(Foto: Bohdan Holomíček)