Richard Nelson
Madame Melville

V titulní roli: Ivana Chýlková

Intimní zpověď.

Tváře, slova a doteky první lásky, na kterou nejde zapomenout celý život.

Překlad:

Jitka Sloupová
Ivan Žáček

Režie:

Patrik Hartl

Scéna:

Jaroslav Bönisch

Kostýmy:

Lubica Melcerová

Hrají:

Ivana Chýlková
Eva Holubová
Jan Meduna
Hanuš Bor / Jaromír Meduna / Petr Křiváček

Premiéra:

29. 6. a 1. 7. 2004
ve Švandově divadle
v Praze

Partneři:

Velveta
GTS
IMPULS
HOUSER
Tina
Metro
MF DNES

Subtilní příběh vypráví o vztahu sedmnáctiletého amerického školáka a jeho francouzské učitelky literatury. Laskavě sentimentální příběh o ztrátě nevinnosti, zasazený do Paříže roku 1966, jenž vypráví jeho dnes již dospělý hrdina s nostalgií, která se stává pochopitelnou až na jeho konci.

Vzdělaná a svobodná učitelka Claudie, ve škole povinně oslovovaná jako Madame Melville, chodí se svými studenty z americké školy pravidelně do kina na filmy francouzské Nové vlny. Po jedné takové návštěvě, končící jako obvykle dlouhými diskusemi v Claudiině bytě, se učitelka – jak se ukáže, nikoli náhodou – ocitne sama se svým oblíbencem Carlem. Claudie uvádí Carla do zvláštního světa ženské psychologie, erotiky i evropské kultury, v němž nechybí Bonnardovy obrazy, Mozartova hudba, ani návštěvy podivné přítelkyně se svéráznými problémy.

Richard Nelson (*1950)

V roce 1972 Nelson vystudoval Hamilton College, Clinton, ve státě New York.

Od přelomu 70. a 80. let působil jako dramaturg v newyorském Brooklynu, Guthrie Theatre v Minneapolis, stal se asistentem režie v Goodman Theatre v rodném Chicagu, později režíroval i sám.

Získal několik amerických cen a stipendií (Rockefellerův grant, 1979; Gugenheimovo stipendium, 1983; cenu Dramatiků Spojených států amerických, cenu HBO, cenu časopisu Time Out či Olivierovu cenu, 2000).

Začínal psát povídky a básně, od patnácti let se věnuje divadlu. Od poloviny 70. let napsal více než dvacet divadelních her, adaptací a dramatizace (Čechov, Goldoni, Beaumarchais). Nelson ve svých hrách využívá rámcových příběhů a umně poskládaných jednotlivých událostí a odhaluje složité souvislosti mezi mezilidskými vztahy a společenskými podmínkami.

Věnuje se také rozhlasu a televizi. S Timem Ricem, Benny Anderssonem a Björnem Ulvaeusem (byli členy legendární ABBY) spolupracoval na muzikálu Chess (Šachy, incenováno v New Yorku, 1988). Pražské Národní divadlo v roce 1995 uvedlo jeho hru na historické téma Dva shakespearovští herci.

Od poloviny 90. let pravidelně spolupracuje s Royal Shakespeare Company a dalšími divadly v Londýně, kde ve West Endu, Vaudeville Theatre, v říjnu 2000 měla premiéru i Madame Melville s Irene Jacobovou a Macaulay Culkinem v hlavních rolích. Úspěch slavila i americká verze této inscenace s Joely Richardsonovou v roli Madame.